středa 29. února 2012

Výstava Somewhere In Between v Trafačce


Vernisáž výstavy Somewhere In Between Magdalény Peševové a indonéského umělce Kokoka Suratmoka se koná dne 7. března 2012 v Galerii Trafačka. 
Magdaléna Peševová (*1979) vystudovala střední grafickou VŠVH a dále absolvovala magisterské studium na AVU v Praze, obory malba a nová média.
Věnuje se především monumentální malbě, kresbě v interiéru a exteriéru, malbě závěsných obrazů a ilustraci, dále pak malbě konceptuální, například v koherenci s performance. V jejích pracích se můžeme setkat s velmi konkrétní kulturně politickou tématickou koláží, jasně naformulovanými symboly, uvedenými do různých kontextů. Se svými tématy pracuje s razancí a poučeností o kulturně politických kontextech různých světových (exotických) oblastí. Formálně jsou její práce inspirované street artem-pouličními graffitty, komixem, symbolismem, surrealismem, neformálně pak současnou anglosaskou a hispánskou hudbou, feminismem, postmoderními myšlenkovými směry a gender tématikou.
V roce 2010/2011 získala roční umělecké stipendium v Yogyakartě v Indonésii.
Po absolvování jednoroční stáže na tamní Akademii výtvarných umění a po sólo výstavě v galerii Biasa v Yogyakartě, kurátorovaná tamním kurátorem a spisovatelem Antariksou, se rozhodla tuto sérií obrazů s názvem “ Někde mezi”, v angličtině “Somewhere inbetween”, vystavit po návratu i na domácí půdě v galerii Trafačka. Výstava pojednává jak o osobních, pozitivních i negativních zkušenostech z opačné strany zeměkoule, tak komentuje i obecně platné chování a pravidla naprosto odlišné muslimské i spirituální společnosti, a nezapře ani přírodní živly, které v jihovýchodní Asii jsou velmi silné a mají vliv na celý způsob vnímání života tamních obyvatel.
Hostem Magdalény Peševové je indonéský umělec z Yogyakarty, Kokok Suratmoko, momentálně žijící a tvořící v Praze. Kokok Suratmoko se ve svých post popartových obrazech zabývá tématem cizince žijícího v odlišné kultuře a pocitujicí touhu po domově a atmosféře vzájemnosti, ve které se odehrává každodenní sociální život v Indonesii. Tématem jeho obrazů jsou pocity odcizení, touhy a zkoumání sociálních vztahů.
Další částí výstavy je představení videoartu z celé Indonésie.

Žádné komentáře:

Okomentovat